Ile schną tynki?

Tynkowanie ścian jest jedną z tych czynności w trakcie remontu czy budowy domu, która wymaga cierpliwości w oczekiwaniu na wyschnięcie. O tym, ile schną tynki, decydują między innymi warunki atmosferyczne czy rodzaj wybranych materiałów. Do najpopularniejszych należą tynki cementowo-wapienne oraz tynki gipsowe. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jak długo schną tynki i jak można proces ten przyśpieszyć bez narażania się na potencjalne zniszczenia.

Ile schną tynki cementowo-wapienne lub gipsowe

Jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile schną tynki , udzielić się nie da. To zależy. Po pierwsze od panującej aktualnie pogody; latem tynki schną szybciej, w okresie jesienno-zimowym dłużej. Po drugie od poziomu wilgotności powietrza w budynku. Wilgoć technologiczna, która towarzyszyła będzie wcześniejszym pracom na budowie (na przykład wylewaniu posadzki), a która nie zostanie sprawnie usunięta przed tynkowaniem, tuż po nim da o sobie znać ze wzmożoną siłą. Po trzecie od grubości nałożonej warstwy. Aż w końcu po czwarte – od rodzaju użytego tynku.

Dwa najczęściej stosowane w Polsce rodzaje to tynki cementowo-wapienne i tynki gipsowe . Te pierwsze schną dłużej. Choć zastanawiając się, ile schną tynki cementowo-wapienne tak naprawdę, nie można pominąć wszelkich wymienionych wcześniej czynników, to mawia się, że zazwyczaj jest to około 28 dni. Z kolei tynki gipsowe w tych samych warunkach mogłyby wyschnąć choćby w 14.

Wpływ na to, ile schną tynki gipsowe , ma również przepływ powietrza. To dlatego wysychały będą one najszybciej w tych miejscach ścian, w których odbywa się on dość swobodnie, i najwolniej tam, gdzie jest utrudniony, np. w narożnikach. Kluczowe jest jednak to, aby w pierwszych dniach schnięcia tynku nie narażać ich na przeciągi. W pierwszym dniu zaleca się całkowite zamknięcie okien, by dopiero w następnym zapewnić mu właściwą wentylację. Niewskazane jest również wystawianie tynków na silne nasłonecznienie. Z tego względu odradza się używanie nagrzewnic w celu przyśpieszenia ich schnięcia.

Jak długo schną tynki przy użyciu osuszaczy

Skoro nagrzewnice nie są właściwym rozwiązaniem, to jak wpłynąć na to, jak długo schną tynki? Tu dobrym wyborem stają się osuszacze budowlane. Z ich pomocą woda ze ścian odparowuje równomiernie, nie powodując zniszczeń. To szczególnie ważne w przypadku miejsc, w których panuje zwiększona wilgoć. O ile w trakcie remontu możemy tego nie odczuć, tak już podczas budowy, szczególnie jesienią lub zimą, najprawdopodobniej schnięcie tynku będzie szło na tyle wolno, że będzie trzeba mu pomóc. Warto wiedzieć, że zbyt powolne schnięcie tynków doprowadzić może do tzw. zgorzeliny. To szczelna i pozbawiona chłonności warstwa zewnętrzna, która uniemożliwia odparowywanie wody z wewnętrznych warstw, grożąc poważnym uszkodzeniom.

Oczywiście to, jak długo schną tynki przy użyciu osuszaczy, również zależne jest od wielu czynników. Pewne jest jednak, że dla określonych warunków stanie się to znacznie szybciej niż w przypadku, w którym nie zostałyby one zastosowane.



Masz pytania? Potrzebujesz porady?
Zadzwoń do nas
tel: 500 620 006

transport osuszaczy gratis śląsk