Co to jest wilgoć technologiczna?

Wilgoć technologiczna, określana także mianem wilgoci budowlanej , towarzyszy niemal każdej budowie domu. Nierzadko obecna jest ona również podczas prac remontowych. Jeśli tylko właściwie zajmiemy się jej usuwaniem, nie będzie stanowiła żadnego problemu. Sytuacja diametralnie pogorszy się, jeśli nie zastosujemy skutecznych sposobów jej likwidowania. Dziś piszemy więc o tym, co to jest wilgoć technologiczna, a także jak radzić sobie z nią w nowym domu czy mieszkaniu.

Nadmiar wilgoci przy budowie, czyli co to jest wilgoć technologiczna

Najogólniej rzec ujmując, wilgoć technologiczna to nadmiar wody, który powstaje w trakcie budowy czy remontu. Generują ją wszystkie tzw. prace mokre – tynkowanie, kładzenie gładzi czy robienie wylewki. Po ich wykonaniu konieczne jest staranne wysuszenie ścian i podłóg. To umożliwi przejście do kolejnego etapu prac przy jednoczesnym uniknięciu nadmiernej wilgoci w budynku. Czas, w którym dochodzi do wyschnięcia poszczególnych elementów, zależy między innymi od warunków panujących w pomieszczeniu. Gruntowny remont czy budowa domu to duże ilości wody, które wymagają później jej usunięcia. Oczekiwanie na jej samoistne wyparowanie powoduje nierzadko długotrwałe postoje na budowie. Choć nie to jest wbrew pozorom największym problemem, z którym wiąże się wilgoć budowlana, lecz przyśpieszanie prac kosztem niedokładnego wysuszenia.

Wilgoć technologiczna w nowym mieszkaniu czy domu i jej konsekwencje

Dopiero co wybudowany. Świeżo wyremontowany dom. Wszystko jest w nim nowe, lśniące i pachnące. Kilka miesięcy później na ścianach wychodzi on – grzyb. To jest scenariusz, który spotyka wiele osób. Zbagatelizowanie wilgoci technologicznej lub po prostu nieprofesjonalne jej usunięcie, o czym piszemy więcej w kolejnym akapicie, niestety da o sobie znać. Nadmiar wilgoci w domu to przede wszystkim błyskawiczny rozwój pleśni i grzybów. Nie tylko na ścianach czy w oknach, ale i na meblach, ubraniach czy nawet żywności, co nie pozostaje obojętne zdrowiu mieszkańców. Alergie, bóle głowy, zapalenia zatok czy bezsenność to jedynie kilka przykrych dolegliwości z długiej listy tych, z którymi przyjdzie się mierzyć osobom walczącym z grzybem w domu. Poza aspektami zdrowotnymi liczyć się trzeba także z koniecznością wymiany niedawno kupionej, a już pleśniejącej sofy, odgrzybianiem, odmalowywaniem ścian itd.

Wilgoć technologiczna w nowym domu – jak ją usunąć

Wiemy już dobrze, dlaczego wilgoć technologiczna w nowym domu jest tak dużym problemem. Przejdźmy więc do tego, jak ją usunąć. Przede wszystkim robić to należy już na etapie prac wykończeniowych. To właśnie wtedy jest czas na to, by pozbyć się nadmiaru wody. Obowiązek ten spoczywać powinien na ekipie budowlanej, jednak z racji braku odgórnych ustaleń nie jest to w Polsce powszechna praktyka. Często robi się to niedokładnie, bo z użyciem nagrzewnic. Dają one jedynie pozorne wrażenie pozbycia się wilgoci, podczas gdy poprzez wysoką temperaturę wnika ona jeszcze głębiej w ściany, by później w końcu i tak wydostać się na zewnątrz. To z pewnością powód tego, dlaczego wilgoć budowlana w nowym mieszkaniu jest problemem tak wielu osób. Jak usunąć wilgoć technologiczną? Czy to na etapie budowy, czy już później w celu poradzenia sobie z jej przykrymi konsekwencjami – najlepiej z użyciem profesjonalnych osuszaczy. Działają najszybciej, co pozwala na zaoszczędzenie czasu, a przy tym najskuteczniej. Ich użycie staje się równoznaczne z tym, że nadmiar wody ze ścian czy podłóg zostanie usunięty. Możesz zdecydować się na usługi firmy zajmującej się osuszaniem budynków lub zrobić to samodzielnie, wybierając wynajem osuszaczy. Druga opcja jest korzystniejsza finansowo, przy czym nie pociąga za sobą zwiększonej pracy. Osuszacze są proste w obsłudze, wymagają one jedynie podłączenia do prądu i wylewania wody, która zbiera się w zbiorniku. Warto przy tym spojrzeć na osuszanie z perspektywy nie wydanych, lecz zaoszczędzonych pieniędzy – wszystkich tych, które należałoby wydać na naprawy zniszczonych grzybem ścian i sprzętów.



Masz pytania? Potrzebujesz porady?
Zadzwoń do nas
tel: 500 620 006

transport osuszaczy gratis śląsk